Jak wybrać odpowiednie kółka do paleciaków?
Hale produkcyjne, wnętrza magazynów – to miejsca, w których każdego dnia dzieją się rzeczy wielkiej wagi. Codziennością wielu pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm dystrybucyjnych jest przenoszenie z miejsca na miejsce ładunków niemałych rozmiarów, które ważą też dość sporo. W wykonywaniu tych ciężkich zadań pomagają paleciaki, czyli wózki magazynowe – dlatego wypada mieć świadomość, co wpływa na jakość ich działania.
Kółka do paleciaków – co warto o nich wiedzieć?
Koła jezdne to podstawa w świecie transportu. Wybierając odpowiednie koła dla paleciaka, natychmiast decyduje się o jego wydajności, a także o bezpieczeństwie i komforcie pracy z tym konkretnym wózkiem. Planując takie zakupy, wypada poszukać odpowiedzi na kilka ważnych pytań.
Pierwsze dotyczy tego, w jakich warunkach będzie działać wózek – po jakim podłożu będzie jeździć. Jeśli na przykład ma poruszać się tylko po linoleum czy podłodze wykładanej płytkami ceramicznymi, wypadałoby zamontować mu kółka gumowe. Jeśli natomiast miałby regularnie wyjeżdżać w plener, na piaszczystą albo nawet żwirową drogę, na pewno lepiej poradzi sobie, jadąc na bardzo wytrzymałych kółkach pneumatycznych, które naprawdę niełatwo przebić.
Kolejna ważna sprawa to sprecyzowanie ciężarów, jakie będą lądowały na paleciaku każdego dnia pracy.
Żeby wybrać odpowiednie kółka do paleciaków, należy wyznaczyć maksymalne obciążenie, jakiego może spodziewać się dany wózek. Jeśli nie weźmie się tego pod uwagę – i kółka zdolne unieść 40 kilo będą mierzyły się z większymi ładunkami, trzeba liczyć się z tym, że zużyją się znacznie szybciej. Poza tym, każdego dnia będą groziły niebezpiecznymi konsekwencjami, ponieważ mogą zepsuć się nagle, podczas jazdy. Nośność to jeden z głównych parametrów, jakie są podawane przez producentów kół jezdnych – tuż obok całej reszty wymiarów i szczegółowych informacji. Jeśli z jakiegoś powodu takie dane nie zostały zawarte w opisie produktu, koniecznie trzeba o nie dopytać.
Wypada też zainteresować się kwestią, która pozostaje niewidoczna na pierwszy rzut oka. Chodzi o łożyska, które są jak niewidzialni bohaterowie, popychający koła jezdne do przodu. W tej kwestii trzeba rozważyć, jaki rodzaj łożysk najlepiej się sprawdzi w przypadku konkretnego wózka. Łożyska kulkowe są znane ze swojej wytrzymałości i tego, że zapewniają kołom płynność ruchu – natomiast wałeczkowe pomogą kołom unosić bardzo duże ciężary. Właściwe łożyska pomogą nie tylko wózkowi poruszać się sprawniej, ale także ulżą użytkownikowi paleciaka, jeśli ten musi pomagać siłą własnych mięśni.
Wybierając koła dla konkretnego wózka paletowego, należy uważnie przeglądać oferty producentów kół – i zwracać także uwagę na tworzywa, z jakich są wykonane poszczególne modele. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jakie właściwości mają poszczególne materiały – na przykład dokładnie zbadać, jaka jest różnica między naturalną gumą a poliuretanem. Każda z dostępnych na rynku opcji ma szansę sprawdzić się w określonej sytuacji – dlatego wybór w asortymentach producentów i dystrybutorów kół jezdnych jest tak duży.