Charakterystyka śrub HV
Śruby HV są także określane jako niemieckie.
Charakteryzują się one powiększonym łbem i krótszych długości gwintu. Takie parametry pozwalają na uzyskanie wymaganej ciągliwości. Dzieje się to z uwagi na odkształcenie plastyczne gwintów w nakrętce. Jeśli nastąpi odkształcenie plastyczne gwintu, wówczas zespół śrub wciąż może działać (bez obciążenia wstępnego). Trzeba je jednak baczniej kontrolować podczas wstępnego dokręcania. Jeśli tak się zdarzy, wtedy odkształcenie plastyczne przyłączonego gwintu będzie świadczyło o możliwej awarii. Można w takiej sytuacji zareagować w porę, co jest niewątpliwą zaletą i jednym z mocnych punktów charakterystyki śrub HV.
Smarowanie śrub HV
Jeśli chodzi o smarowanie śrub HV, zestawy wykazują dużą wrażliwość na błędy w tym zakresie. Właśnie dlatego należy przestrzegać zaleceń i nie nakładać dodatkowej powłoki. Takie działanie wcale nie służy sprawności śruby. Wręcz przeciwnie: sprawia, że zmienia się siła sprężania, a to jest możliwą przyczyną problemów. Zestaw nie uzyska odpowiedniej nośności, a połączenie nie okaże się trwałe. Istotne jest również, by nie mieszać ze sobą zestawów śrubowych. Bardzo ważne, aby uważnie czytać wskazówki producenta i działać w sposób przez niego przewidziany. Choć charakterystyką śrub HV jest bezpieczeństwo i trwałość, to jednak podstawą, by tak było, będzie użytkowanie ich we właściwy sposób i kierowanie się instrukcjami.
Śruby – technologia produkcji
Pierwszym i najważniejszym kryterium przy wyborze producenta śrub jest jakość materiałów używanych do ich produkcji oraz zastosowane technologie. Odpowiednie materiały, takie jak stal nierdzewna czy kwasoodporna mają kluczowe znaczenie dla trwałości i odporności śrub na warunki atmosferyczne czy korozję.
Warto również zwrócić uwagę na technologie stosowane przez producenta. Innowacyjne procesy produkcji, takie jak cieplne hartowanie czy stosowanie powłok antykorozyjnych, mogą znacząco poprawić parametry śrub, co przekłada się na ich wytrzymałość i trwałość.