Termomodernizacja budynków – dlaczego warto?
Termomodernizacja domu to szereg działań, które mają na celu poprawę jego efektywności energetycznej, co nie tylko zwiększa komfort mieszkańców i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Szereg działań UE mobilizuje użytkowników do wprowadzania modernizacji. Sprawdź, jakie zmiany można wdrożyć, by zwiększyć efektywność energetyczną budynku.
Co obejmuje termomodernizacja?
Termomodernizacja jest często procesem wieloetapowym i wiąże się z szeregiem prac remontowo- budowlanych. Najczęściej obejmuje:
- ocieplenie ścian, stropów, a także odpowiednią izolację piwnic,
- wymianę okien i drzwi zewnętrznych na modele o lepszych parametrach cieplnych,
- wymianę źródła ciepła lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne,
- modernizację systemów HVAC (ciepło, wentylacja i klimatyzacja),
- wymianę istniejącej instalacji elektrycznej na bardziej oszczędną,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Rozpoczęcie prac powinien poprzedzać audyt energetyczny. W SBM znajdziesz dedykowane szkolenia, które przygotowują specjalistów do przeprowadzenia audytu (https://sbm-szkolenia.pl/szkolenia-dla-inzynierow-i-zarzadcow/) zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kursanci nie tylko przechodzą część teoretyczną związaną ze zmianami, które wprowadza ustawa, ale także biorą udział w części praktycznej. W trakcie zajęć poznają dedykowany program, a także jego funkcje i metody obliczania projektowego obciążenia cieplnego. Tematyczne szkolenia, które znajdziesz na stronie https://sbm-szkolenia.pl/, kompleksowo przygotowują do pracy w charakterze audytora energetycznego inżynierów, osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, rzeczoznawców majątkowych czy zarządców nieruchomości.
Korzyści z termomodernizacji
Przeprowadzenie termomodernizacji przynosi wiele korzyści. Do głównych zalet można zaliczyć:
- zmniejszenie zużycia energii,
- poprawę komfortu użytkowników – bezobsługowe systemy czy stała temperatura powietrza i wody,
- niższe rachunki za media,
- smart rozwiązania, które z pewnością ułatwią funkcjonowanie osobom starszym czy niepełnosprawnym,
- ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko,
- estetyczną i trwałą elewację.
Warto pamiętać, że wciąż można skorzystać z różnych rządowych programów czy dotacji, które sprawiają, że inwestycja będzie bardziej opłacalna dla właścicieli nieruchomości. Zanim jednak podejmiesz się realizacji, warto zlecić audyt energetyczny, który pozwoli określić, jakie elementy warto zmodernizować. Zlecenie wykonuje odpowiedni specjalista – na stronie https://sbm-szkolenia.pl/artykuly/ możesz znaleźć więcej informacji dotyczących pracy audytorów.
Głównym celem termomodernizacji jest obniżenie kosztów eksploatacji oraz ograniczenie zużycia paliw, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pozytywnie wpływa na środowisko.